Sobota, 3. oktober 2015, ob 19.00. Slomškov dom
V sklopu nacionalne akcije Socialni teden, ki jo že sedmič skupaj z različnimi organizatorji izvaja Socialna akademija je Društvo 1824 k sooblikovanju dogodka povabilo evropskega poslanca Franca Bogoviča.
Letošnja tema akcije V iskanju dialoga je nudila številne možnosti in preppletanja znotraj petih vsebinskih področij, ki so jih oblikovali snovalci tedna. Izhodišče dogodka, ki ga je v celoto oblikovala Alenka Černelič Krošelj so bile izkušnje gosta, ki je opravljal številne javne funkcije od najbolj lokalnih (predsednik sveta Krajevne skupnosti) do župana, poslanca, ministra in sedaj že nekaj več kot eno leto član evropskega parlamenta.
V uvodu je moderatorka predstavila poslanico letošnje akcije in cilje, pri čemer je gost poudaril, da ga je o dialogu in dobrih odnosih podučila že mama, saj so vedno vse lepo pozdravljali in jim izkazali spoštovanje.
Bogovič je predstavil kako deluje Evropski parlament, kakšno je dogajanje, predvsem pa je poudaril, da je Evropa veliko bolj odprta, da delo poteka skladno z načrti, usklajeno in v medsebojnem spoštovanju oziroma z upoštevanjem določenih pravil.
Različna izhodišča, ki so bila pripravljena za socialni teden sta sogovornika vpletla v pogovor o vsakdanjem življenju Bogovičeve družine, ki se prilagaja pestremu življenju in delu, predvsem pa o odnosih med skupinami v evropskem parlamentu, kjer se 8 slovenskih poslancev udejstvuje v množici 751-ih. Po Bogovičevih besedah slovenski poslanci znajo delovati skupaj, skrbijo, da omogočajo različnim skupinam in posameznikom, da se predstavijo, da spoznajo tuje prakse, da doživijo Evropo in dogajanje v Evropski uniji. Še posebej je pri tem dejaven sam, saj vabi in organizira številne obiske, še posebej je izpostavil predstavitev slovenskih čebelarjev v Bruslju in ob tem tudi pobude za Evropski medeni zajtrk po vzoru slovenskega.
Sogovornika sta odpirala še druga vprašanja, o aktivnem državljanstvu, o medijih, ki malo poročajo o uspehih in delu evropskih poslancev, o prihodnosti Evrope, kjer so se aktivno vključili tudi obiskovalci. Pogovor – dialog se je usmeril v aktualna vprašanja povezana z begunci ter o dilemah ali je Evropa še tista Evropa, ki temelji na krščanskih vrednotah.
Pogovor se je zaključil optimistično, Društvo 1824 je Francu Bogoviču podarilo nekaj literature tako o delovanju kot o mestu Brežice, vsi pa smo ob dobrotah, ki so jih priskrbele članice društva razmišljali tudi o izzivih, ki jih je predstavil Bogovič, predvsem tudi o tem v kakšni Evropi želimo živeti čez 20 let.
Društvo 1824
Besedilo: Alenka Černelič Krošelj
Fotografije: Davor Lipej