Pri Sv. Jakobu v Ljubljani je v četrtek, 24. 9., svoje letošnje romanje po Jakobovi poti v Španiji predstavil Mario Plešej. Njegovo pričevanje pa tudi izražena mnenja nekaterih udeležencev dogodka so potrdila, da je peš romanje zelo lep način odkrivanja lastne identitete in identitete drugih ter dialoga s seboj, z drugimi in Stvarnikom.
Navdih za 30-dnevno peš romanje se je Mariu pred nekaj leti porodil v času, ko je opravljal ignacijanske duhovne vaje. Pot ga je nato pripeljala v župnijo sv. Jakoba v Ljubljani, kjer deluje kot pastoralni sodelavec. Letošnja 400-letnica posvetitve župnijske cerkve sv. Jakoba je bila pravšnja priložnost za uresničitev ideje o romanju.
V svoji predstavitvi, ki je bila obogatena s slikami in kratkimi filmi z romanja, je Mario opisal svoja doživetja. Najbolj ga je prevzela prostranost Mezete in srečanja z ljudmi. Teh je bilo na t. i. francoski Jakobovi poti od kraja Saint Jean Pied de Port v Franciji do Santiaga de Compostela v španski pokrajini Galicija, dolgi okoli 800 kilometrov, precej. Ljudje iz raznih delov sveta se na to pot odpravijo iz različnih razlogov.
Poleg tega, da se lahko človek na takem romanju umakne iz svojega vsakdana ter stopi v dialog s seboj in z Bogom, ima tudi priložnost, da sreča zelo različne ljudi in vodi dialog z njimi. Eno in drugo ter stik z naravo človeku pomaga pri odkrivanju, kdo je v resnici je.
Večer se je zaključil ob prijetnem druženju.
Foto: Mario Plešej